2 Jarski Bieg NA ZDROWIE!..o Sandały Wincentego Kadłubka ’20

Bieg na trasie Zamek Sandomierski – Andruszkowice 4.10.2020 niedziela w godz. 10.00-14.00 to kontynuowanie idei  aktywnego i radosnego  udziału w kameralnym (do 100 biegaczy) (ze względu na COVID-19) biegu promującym naturalny ruch, zdrową dietę rośliną i region sandomierski wraz z jego historią  i kulturą, wzorując się na postaci Mistrza Wincentego – patrona miasta Sandomierza. Towarzysko zapraszamy CHODZIARZY i ROWERZYSTÓW.

Organizatorzy i Partnerzy chcą zainspirować mieszkańców  do aktywnego i świadomego zdrowego stylu życia poprzez dokonanie pierwszego kroku na biegowej ścieżce i  wyborze roślinnej diety.

Charakterystyka krajobrazu i termin sprzyja wspaniałej zabawie i odkrywaniu przyjemności bycia razem na powietrzu.

Trasa dla biegaczy zaplanowana została z Zamku Królewskiego w Sandomierzu do Andruszkowic  (30 min), rowerzystów (20 min), spacerowiczów (1 h)  przez piękne  sady i wąwozy, pobliskie wioski po utwardzonej, lokalnej jezdni  (Trasa-5 km).

Rejestracja uczestników odbędzie się wg. formularza zgłoszeniowego: mailowo lub osobiście na starcie.

Na STARCIE  na dziedzińcu Muzeum Okręgowego w Sandomierzu (Zamek Sandomierski)   uczestnicy otrzymają  „pakiet startowy”,  a na zakończenie  biegu dyplomy uczestnictwa.

Zwyciężczyni i Zwycięzca II JARSKIEGO BIEGU NA ZDROWIE! otrzymają  ceramiczną rzeźbę Sandałów  bł. Wincentego Kadłubka (wersja męska i żeńska)

             

             Zgłoszenia, rejestracja i rozgrzewka a także procedury związane z dezynfekcją i wypełnianiem formularzy dot. covid-19  rozpocznie się o godz. 10.00 na Dziedzińcu Zamku Królewskiego.„START” biegu będzie miał miejsce o godz.12.23 z Dziedzińca Zamku Królewskiego.

         „META” biegu zaplanowana została do godz. 13.30  w Fundacji  Świętokrzyski OGRÓD INSPIRACJI – Andruszkowice 60,  gdzie odbędzie się  dekoracja zwycięzców.

        Dla chętnych  o godz. 14.00 polowa Masza Św. przy figurze bł. Wincentego Kadłubka na Królówce w Andruszkowicach.  prowadzona przez  księży z bazyliki  katedralnej z Sandomierza.O 15.00 zapraszamy  na PIKNIK Jarski  – wykład, pokaz przygotowywania zdrowego posiłku i wyciskania soków, (zgodny z procedurami Covid-19.) (Podwórko 14 arów swobodnie pomieści około 200 osób z 2m odstępów.)

        Od kilku lat a obecnie jako Fundacja Świętokrzyski Ogród Inspiracji zapraszamy Mieszkańców Sandomierza i okolicznych miejscowości do dzielenia się wiedzą o zdrowym stylu życia. Polecamy i promujemy, potrawy  jarskie i degustujemy  świeżo tłoczone soki z sandomierskich warzyw i owoców.

       Będziemy nadal wspierać tę tradycję co przyczynia się do integracji mieszkańców, zdrowych nawyków żywieniowych, fascynacji postacią bł. Wincentego i jego naukami.

        Oprawą muzyczną naszego wydarzenia będą  wykonania Pań PRZELASEK oraz Sandomierskiego Chóru Zamkowego SAN-do-MIR i oczywiście wspólne śpiewanie.

       Zaproszeni regionaliści podzielą się historią o bł. Wincentym Kadłubku, który był m.in. prekursorem podawania na polskie stoły jarzyn, ziół i przypraw, dla którego bycie zdrowym to wymóg i podstawowa cnota w służeniu ojczyźnie.Gośćmi wydarzenia będą biegacze, ale także praktycy zdrowego stylu życia, ambasadorzy zdrowia.

        Podczas pikniku wyświetlany zostanie Tryptyk o  Wincentym Kadłubku autorstwa Zbigniewa Puławskiego, który był nagrodzony na konkursie w Jędrzejowie zorganizowanym przez Cystersów w 100-lecie ich parafii.

          Przedstawione zostaną Myśli Mistrza Wincentego, cytaty oraz odczytany zostanie Poemat napisany przez Panią Ewę Judę o Mistrzu Wincentym.(specjalnie zamówiony na tę okazję).Wystawiona zostanie także w specjalnej gablocie „Moneta z czasów Mistrza Wincentego”- wypożyczona z Muzeum Okręgowego w Sandomierzu.

       Jako organizator  z góry dziękujemy za przybycie, uczestnictwo i zainteresowanie!

W tym roku naszymi Partnerami są:

  • Urząd Miejski w Sandomierzu
  • Muzeum Okręgowe w Sandomierzu
  • Miejski Ośrodek Sportu Rekreacji w Sandomierzu
  • Sandomierskie Centrum Kulty

Filmik zachęcajacy do udziału w 2 Jarskim Biegu  i wspomina 1 Jarski  Bieg organizowany z Kołem Gospodyń Wiejskich z Chobrzan w 2018 r.


Zwycięzcy i zwyciężczynie II Jarskiego Biegu NA ZDROWIE! … o sandały bł. Wincentego Kadłubka

Kobiety:
I miejsce: Soboń Ewelina Sandomierz
II. miejsc: Lasocka Klaudia Kielce
III. miejsce: Pawlik Anna Staszów

Mężczyźni:
I. miejsce: Kołodziej Adam Sandomierz
II. miejsce: Bajorski Adam Radom
III. miejsce: Januszewski Paweł Jarosław

Najstarszy uczestnik :
Król Eugeniusz Wilczyce
Najstarsza uczestniczka: Dusak Marta
Najmłodsza Uczestniczka: Czerniawski Maja
Najmłodszy Uczestnik: Jaworski Adam


Nagrody, medale  oraz pamiątkowe dyplomy uczestnikom imprezy wręczył Marcin Marzec burmistrz Sandomierza oraz Anna Przybysz prezes Fundacji Świętokrzyski Ogród Inspiracji. Łącznie wystartowało 32 uczestników oraz 12 osób nordic walking.

Na stronie Gminy Samborzec-Regulamin, Trasa, Karta zgłoszeniowa itd:

https://www.samborzec.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=1&dzialy=1&artykul=2919&akcja=artykul

Relacja radia Kielce https://www.radio.kielce.pl/pl/wiadomosci/podczas-biegu-promowali-zdrowy-styl-zycia,114820?fbclid=IwAR1HxzgQDH-wvAY1p-rdyqB48nUCCp6eedmfA6GIBbyKErwxF9QmuRYB68c

https://www.spottedalert.pl/powiat-sandomierski/sandomierz/ii-jarski-bieg-na-zdrowie-zdjecia/

Relacja SANDOMIERZ NASZE MIASTO
https://sandomierz.naszemiasto.pl/ii-jarski-bieg-na-zdrowie-o-sandaly-blogoslawionego/ar/c1-7929013? fbclid=IwAR2eXRttqmFL5QUb-yNF3rdXEI9IcUdPUA_Bt-DgrO2RoVZafySyyZ-ehxQ

 Relacja MOSIR Sandomierz:  http://www.mosir.sandomierz.pl/mosir/wydarzenia/669-ii-jarski-bieg-na-zdrowie-o-sandaly-bl-wincentego-kadlubka?fbclid=IwAR1HYrLOOsRe7LODJPASfjTvlGcw_EbrfUuZNPK_Z208jJehwv59yf2UvLM#prettyPhotoSandomierski Szlak Jabłkowy i dr Jacek Łabudzki-Ultra Maratończyk

KOŁO GOSPODYŃ WEJSKICH z CHOBRZAN i Jarskie Dania