Współpraca z GOK

Od 2015 r współpracujemy z Gminnym Ośrodkiem Kultury w Samborcu (wcześniej jako Świętokrzyski Ogród Inspiracji u Przybyszów)

Ośrodek nie posiada  jeszcze własnych sal do prowadzenia zajęć więc warsztaty  artystyczne prowadziliśmy w świetlicach  OSP na terenie Gminy: w Śmiechowicach, Janowicach, Bogorii Skotnickiej, Zajeziorzu w Chobrzanach oraz w Szkołach podstawowych. Przez 5 lat poznaliśmy się nawzajem jako Partnerzy oraz uczestniczyliśmy w życiu  Mieszkańców Gminy. Lata współpracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi oraz seniorami pozwoliło nam  dostrzec potrzeby mieszkańców, ich  upodobania, czasem marzenia o rozwoju, uczestnictwie w kulturze, sztuce. Podejmowaliśmy wiele wspólnych aktywności, które obecnie kontynuujemy jak Fundacja. 

 

 1. Zajęcia NATURALNIE- NA ZDROWIE!  Zajęcia są kontynuacją spotkań sąsiedzkich, wcześniejszych projektów  Działaj Lokalnie „Ciśniemy Moc”, Działaj lokalnie z Sandomierskim Szlakiem Jabłkowym ” Owoce, Zdrowie i Śpiew” na temat profilaktyki zdrowia, którą promujemy od 5 lat.  Krótkie filmiki na temat zdrowego odżywiania, ograniczania spożycia cukru, wprowadzenia świeżo tłoczonych soków do menu rodziny są wesołą, prostą  formą dotarcia z nowymi jeszcze informacjami na temat prawidłowej diety. Wraz z GOK w Samborcu promujemy zdrowie i produkty roślinne , szczególnie z Ziemi Sandomierskiej.

2. Warsztaty wokalne z grupą PRZELASKI. 

Grupa PRZELASKI z GOK w Samborcu – Gospodynie z Zajeziorza, głównie seniorki,  powstała  2015 r.  i jest prowadzona przez Annę Przybysz, akompaniuje grupie na gitarze i akordeonie Jacek Przybysz. Panie same zaprojektowały  sobie stroje nawiązujące do tradycyjnego stroju sandomierskiego.   Na głowach mają duże czerwone wianki z krepinowych maków… co wzbudza zainteresowanie  i  miłe opinie.   Obecnie grupa 12 Pań jest już  znana ze swoich występów na różnych imprezach, piknikach, lokalnych świętach. Panie śpiewają pieśni stare, lubiane , ludowe, patriotyczne  i kolędy.  Dbają o przekaz tradycji i historii a także organizują wigilie, święta patriotyczne, pikniki w Zajeziorzu dla sąsiadów i samorządu. PRZELASKI są bardzo zaangażowane w projekt Ciśniemy MOC – czyli częstowanie  świeżo wyciskanymi sokami z warzyw i owoców sąsiadów na spotkaniach rodzinnych i edukowanie młodego pokolenia w temacie zdrowego stylu życia- nowej zdrowej tradycji. Panie zawsze biorą aktywny udział w wydarzeniach organizowanych  obecnie przez Fundację Świętokrzyski Ogród Inspiracji

3. Warsztaty Akademii Rysunku i Malarstwa

Zajęcia  powstały w wyniku zainteresowania  dorosłych mieszkańców gminy rozwojem artystycznym-plastycznym. Zajęcia odbywały się stacjonarnie a obecnie w czasie COVID-19 staramy się  zaangażować uczestników do brania udziału w zajęciach na zoom-ie a potem praktykowania malarstwa i rysunku oglądając instruktażowy film do danego zadania. Anna Przybysz absolwentka Wyższej Szkoły Sztuk Pięknych w Poznaniu i Liceum Plastycznego w Warszawie  uczy podstaw rysunku:  technik rysunkowych, kompozycji, cieniowania, perspektywy a obecnie malowania. Wiosna sama daje nam tematy, głownie kwiaty z natury. Rozmawiamy o artystach,  znaczeniu sztuki w żuciu codziennym i w historii.  Odbyła się już wystawa prac uczestników. Poniżej kilka filmików

4. Gimnastyka profilaktyki kręgosłupa : „Ona Thai Chi dla mnie”– (tytuł rekreacyjno – rozrywkowy) to filmiki instruktażowe bazujące na starochińskiej gimnastyce Thai Chi wpływającej na poprawę humoru, relaks i rozciąganie mięśni, wzmacnianie kośćca, wyciszenie, koncentrację, dokładność. Anna Przybysz wieloletni trener i praktyk tej gimnastyki dzieli się swoimi doświadczeniami z mieszkańcami gminy.

Cykl autorski podkastów Anny Przybysz na temat zdrowego, roślinnego odżywiania.   Przypominimy sobie wartości odzywcze róznych warzyw i owoców na kolejne literki alfabetu…A-Arbuz i inne idt. zdjęcia, muzyka, śmiechostki..NA ZDROWIE!

WARSZTATY Roślinnego odżywiania prowadzone dla GOK Samborzec

Zajęcia Artystyczne- Akademia Rysunk i Malarstwa prowadzone sa w budynku Gminy w Sali Konferencyjnej Samorządu. Rozstawiamy tam sztalygi zakupione przez GOK i rysujemy, malujemy..nawet na podobraziach. Zapraszamy do rozwoju osobistego przez sztukę.. 2021/2022